Pages

Saturday, April 14, 2012

Reality check on real laundry costs...

Long post, but I guarantee it will inform you about some things you may not realize or knew about when factoring the costs (real cost) of laundry. AND just maybe by reading this post will help convince you that buying natural laundry soap will be a very money wise choice and an Earth-friendly choice too.

Hey- NO one ever said laundry's NOT a dirty job ~ And with that said~ I'm just glad to help it become a little less "dirty"and put some money back in your pocket too.

Reality check #ONE: After completing a survey, i.e. number of people in a family, how many loads per week, large or medium loads, etc... This is what you've said:

  • 2.96 average people in a family
  • 5-6 large loads per family/per week
  • 1.96 average loads per person/per week
  • Over 90 percent do large loads
Reality check #TWO: Finding the REAL cost of laundry- after all the estimated average of loads per year/per family was well over 300 loads! While researching I quickly noticed that almost ALL brands stated a #number of loads on the front of the label, but failed to state what size load. (Note our new label!)

Certainly NOT mislabeled- just good marketing on their part- strategically placing the info on the back where the consumer is most likely NOT to read before purchasing. 

AND I soon learned-- All the #number of loads on the front label were for medium (or sometimes called normal loads), but as my research found- most families are doing LARGE loads! 

Reality check #THREE: See table below for the REAL REALITY costs of some popular laundry brands:

BRAND/ LIST PRICE
WHAT THEY WANT YOU TO THINK…
TRUE REALITY
COST PER LOAD

TIDE
ULTRA  POWDER
40 loads/56 oz.
LIST PRICE: 9.45
Source: soap.com

.24 cents per load
But that’s
40 medium loads!
per  56 oz.
Reality is:
.31 cents per load
   That’s
30.5 large loads
per 56 oz.



TIDE
 HE LIQUID
64 loads/100 fl. oz.
LIST PRICE: 13.99
Source: Personal purchase, Food Lion Grocery Store 4/12

.22 cents per load
But that’s
64 medium loads!
       per 100 fl. oz.

Reality is:
.28 cents per load
That’s
49.5 large loads
        per 100 fl. oz.




WISK
DEEP CLEAN LIQUID
64 loads/100 fl. oz.
LIST PRICE: 13.50
Source: soap.com

.21 cents per load
But that’s
64 medium loads!
       per 100 fl. oz.

Reality is:
.27 cents per load
That’s
 50 large loads
        per 100 fl. oz.




DREFT
HE LIQUID
32 loads/50 oz.
LIST PRICE: 10.49
Source: soap.com

.33 cents per load
But that’s
32 medium loads!
       per 50 fl. oz.

Reality is:
.42 cents per load
That’s
 25 large loads
        per 50 fl. oz.




UNDER THE WILLOW
HE Friendly powder
64 loads/ 32 oz.
LIST PRICE: 14.00
Source: underthewillowshop.com

.22 cents per load
AND that’s
HE Friendly
 LARGE LOADS!

Reality is:
.22 cents per load
That’s
  64 large loads
        per 32 oz.










Reality check #FOUR: WHAT?! Did you think I'd forget to add the fabric softener in the costs? Well, I didn't, and found almost 90 percent of you use fabric softener. SO, the table below is the added cost, just another reality check on the real cost of laundry....ouch.

BRAND
90 PERCENT WILL ADD FABRIC SOFTENER
(EST. 12 CENTS PER LOAD)
REALITY COST OF LAUNDRY PER LOAD WITH FABRIC SOFTENER ADDED
TIDE
YES!
.43 CENTS
              LARGE LOAD
WISK
YES!
.39 CENTS
LARGE LOAD
DREFT
YES!
.54 CENTS
LARGE LOAD
UNDER THE WILLOW
NO!
NOT NEEDED- EVER
.22 CENTS
 LARGE LOAD







Reality check #FIVE: AND perhaps the BIGGEST cost of all is to the EARTH we live on.  Landfills littered with the large bottles, small bottles, and various containers of used  laundry detergents and fabric softeners...

Reality check- It will take over 200 empty bags of our
natural laundry soap to equal the weight of just
one empty (100 oz.) bottle of the
laundry detergent bottle shown.


AND finally...

Reality check #SIX: Under the Willow, LLC has re-designed Whispering Willow Natural Laundry Soap to include~

  • A new look!
  • Several new scents (Fresh Rose, Sweet Pea, Linen & Lace)
  • Even more Earth-friendly packaging (AND that was hard to accomplish, but we did it!)
  • MORE laundry soap for less money (lots!)
New look tucked inside the sweetest soft muslin bag.
Re-useable for a gift bag or storage bag, washable.
Company note: We may be a little fish in a big pond, but we're not doggy paddling the approach (anymore) to educating you the real cost of laundry soap for both you and the cost to our Mother Earth...AND you don't think our laundry soap cleans as well as the big shots...just read our reviews here!


Our new look includes: 2lbs. of Whispering Willow Natural Laundry Soap, muslin bag, scoop for $14.

Today you are able to purchase our "new look" Whispering Willow Natural Laundry Soap right here below or go to our online shop:
Under the Willow, LLC



New look! Whispering Willow Natural Laundry Soap!



Important note: Even with the added price of shipping- we still beat the cost per load of the most major brands!



2 lb. More soap for less money!








5 comments:

J. Mospan said...

This laundry detergent is terrific. If you give it a try, you will never use anything else. Your clothes come really clean; towels come out of the dryer so soft and fluffy. And if travel and stay in condos (don't we all), taking 3 little scoops takes no room and you don't need to take fabric softener sheets. My husband, dog and I are very, very happy customers of Under the Willow. Check our her soaps also.

SoapSudsations said...

I've been hoarding my wonderful stash of your laundry soap, I love the smell of it and the fact that there is so little packaging is the icing on top.

TeresaR said...

Great post, Carrie! Love cost comparisons done for me. ;) And I'm starting to run low on laundry soap, so will try your new scents.

❀❀❀Ðαωᾔ❀❀❀ said...

Great post, and love your packaging. Thanks for stopping by today:)

busana muslim trendy said...

thanks for that great info